Pulled BBQ Pork
Pulled Pork seasoned with a blend of BBQ seasoning and an authentic BBQ sauce.
Available Formats
| Code | Name | Quantity |
|---|---|---|
| MM15-1 | Pulled BBQ Pork | 1.000 kg |
| MM15-10 | Pulled BBQ Pork(10Kg) | 10.000 kg |
| MM15-100S | Pulled BBQ Pork | 0.100 kg |
| MM15-500S | Pulled BBQ Pork | 0.500 kg |
Packaging Details
| Type of Material | Tamper Proof |
|---|---|
Ingredients
Pulled Pork (80%) (Pork, Water, Dextrose, Salt, Stabilisers (E451 & E415), Pork Bouillon), Smokey BBQ Glaze (10%) (Sugar, Maltodextrin, Acidity Regulator (Sodium Diacetate), Salt, Maize Starch, Tomato Powder, Maize Starch, Smoke Flavour, Barley (Gluten), Malt Extract, Yeast Extract, Ground Paprika, Acidity Regulator (Citric Acid), Ground Black Pepper, Thickener (E412), Garlic Powder, Paprika Extract, Chilli Powder, Anti Caking Agent (Silicon Dioxide), Smoke Oil (Sunflower Oil, Hickory Smoke Extract)), Smoky BBQ Sauce (10%) (Tomato Paste (28%), Water, Sugar (22%), Dark Brown Sugar (11%) (Sugar, Cane Molasses), Acidity Regulators: Spirit Vinegar & Citric Acid Monohydrate (8%), Modified Starch, Salt, Minced Onion. Minced Garlic, Colour (Ammonia Caramel), Herbs & Spices (1%), Preservative (Potassium Sorbate), Stabiliser (Guar Gum), Smoke Flavouring (0.1%), Colour (Paprika Extract E160c))
ALLERGY ADVICE: for allergens including cereals that contain gluten, please see #bold# ingredients. Produced in a factory that handles: Crustaceans, Eggs, Fish, Milk, Mustard, Soya, Sulphites
Nutritional Information
| Nutrition | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 694.1 kJ / 165.3 kcal |
| Protein | 19.4 g |
| Carbohydrate | 12.7 g |
| - of which sugars | 10.0 g |
| Fat | 4.6 g |
| - of which saturates | 1.8 g |
| Fibre | g |
| Salt | 1.9 g |
Allergy Information
| Item | Present |
|---|---|
| Gluten | YES |
| Crustaceans | May Contain |
| Egg & Egg Products | May Contain |
| Fish & Fish Products | May Contain |
| Peanuts | - |
| Soybeans & Soya | May Contain |
| Milk | May Contain |
| Nuts | - |
| Celery | - |
| Mustard & Mustard Derivatives | May Contain |
| Sesame Seeds | - |
| Sulphur Dioxide/Sulphites | May Contain |
| Lupin | - |
| Molluscs | - |
